Podwykonawstwo - co z tym zrobić, jak i gdzie zaznaczyć ?

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 17 sie 2011, 0:40

W formularzu oferty (najniższa cena) wykonawca w punkcie "Podwykonawcom zamierzamy powierzyć wykonanie zamówienia w części:...... - wprowadził jedno słowo wyżywienie.

Przedmiotem zamówienia jest cykl 8 szkoleń w okresie wrzesień-grudzień (jednym z elementów są cieple i zimne posilki).
Czy w takiej sytuacji muszę wprowadzić aneks do umowy, albo gdzieś oznaczyć podwykonawstwo ? Wykonawca nawet nie sprecyzował czy na wszystkie szkolenia, czy w całości, kto jak i ile. Nie wiem za bardzo co z tym zrobić.

W standardowym projekcie umowy nie mam zapisów dotycząych podwykonawców, a siwz jedynie dopuscza taką możliwość.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 sie 2011, 11:03

olfork pisze:W standardowym projekcie umowy nie mam zapisów dotycząych podwykonawców, a siwz jedynie dopuscza taką możliwość.
i być nie musi.

olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 17 sie 2011, 14:29

Czyli rozumiem: dokonać wyboru Wykonawcy, podpisac umowę i nic ponadto nie robić ?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 sie 2011, 14:51

Tak, umowa o zamówienie publiczne nie wymaga wpisywania do umowy podwykonawcy.

olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 17 sie 2011, 14:53

Janusz pisze:Tak, umowa o zamówienie publiczne nie wymaga wpisywania do umowy podwykonawcy.
Super. Dziekuje za pomoc :) Juz jestem spokojniejszy :)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 sie 2011, 15:17

"Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (DzU Nr 113 poz.759 ze zm.), zwanej w dalszej części ustawą Pzp, w art. 36 ust. 4 wymaga aby zamawiający żądał od wykonawcy wskazania w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. Z kolei art. 36 ust. 5  ustawy Pzp stanowi, że wykonawca może powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcom, z wyjątkiem przypadku gdy ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia zamawiający zastrzeże w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, że część lub całość zamówienia nie może być powierzona podwykonawcom. Żaden z przepisów ustawy Pzp nie wymaga zawierania w umowie klauzuli dotyczącej podwykonawstwa. W praktyce, jeżeli zamawiający dopuszcza podwykonawstwo, klauzule dotyczące podwykonawstwa są stosowane w umowach zawieranych z wykonawcami.
Poniżej przedstawiam przykładowe zapisy, które mogą znaleźć się w umowie:
1. Zakres robót, które Wykonawca będzie wykonywał osobiście jest następujący:
2. Z pomocą podwykonawców Wykonawca wykona następujące roboty:
3. Do zawarcia przez Wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda Zamawiającego. Jeżeli Zamawiający, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę projektu umowy wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w projekcie umowy, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy.
4. Do zawarcia przez podwykonawcę umowy z dalszym podwykonawcą jest wymagana zgoda Zamawiającego i Wykonawcy. Przepis ust. 3 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
5. Umowy, o których mowa w ust. 3 i 4, powinny być zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Wykonawca ponosi wobec Zamawiającego pełną odpowiedzialność za roboty, które wykonuje przy pomocy podwykonawców.
Z powyższego zapisu wynika, że dopiero po zawarciu umowy zamawiającego z wykonawcą, wykonawca przedkłada zamawiającemu projekt umowy z podwykonawcą.
Jeżeli wykonawca w ofercie oświadczył, że zamówienie wykona własnymi siłami, a następnie zechce skorzystać z podwykonawcy, powinien powiadomić o tym fakcie zamawiającego, a następnie stosować wszystkie zasady dotyczące podwykonawców. Najbardziej komfortową sytuacją dla zamawiającego (aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości czy ma prawo umożliwić na etapie realizacji umowy wprowadzenie przez wykonawcę podwykonawcy nie wskazanego w ofercie) jest uregulowanie tej kwestii w specyfikacji, np. zapisem, że zamawiający dopuszcza możliwość przyjęcia podwykonawcy w trakcie realizacji zamówienia.
Na potwierdzenie poglądu, że nie ma przeciwwskazań na wprowadzenie podwykonawcy w trakcie realizacji umowy, mimo, iż nie został on wskazany w ofercie, przytoczę fragment treści wyroku KIO z dnia 10 września 2009 r. Sygn. akt:KIO/UZP/1117/09
„Podanie lub brak informacji o zakresie podwykonawstwa, poza walorem informacyjnym, nie
rodzi żadnego skutku zobowiązaniowego, co do sposobu wykonania zamówienia określonego w ofercie. Powyższe mogłoby zostać osiągnięte jedynie w przypadku gdyby zamawiający wyraźnie określił tego typu zobowiązania w siwz lub zapisał je w umowie, jako wiążące strony w trakcie realizacji umowy (…).
Udzielenie tego typu zgody nie jest warunkowane przez uprzednie wskazania zakresu zamówienia przewidzianego do podwykonania, lub inaczej: pierwotne niewskazanie powyższego nie oznacza, iż podwykonawstwo jest w świetle postanowień umowy niedopuszczalne. Udzielając ww. zgody zamawiający, działając na podstawie postanowień umowy z wykonawcą będzie kierował się przepisami kodeksu cywilnego obowiązującego w tym zakresie a nie regulacjami Pzp i informacjami zawartymi w ofercie, które, jak już wskazano, nie stanowią zobowiązania wykonawcy składającego się na treść oferty w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Izba jeszcze raz podkreśla, że podanie czy brak informacji o planowanym przez wykonawcę
zakresie podwykonawstwa przy realizacji zamówienia, w żaden sposób nie wpływa na
kształt przedmiotowej umowy o roboty budowlane. W szczególności nie ma nic wspólnego z
możliwością wyrażenia zgody zamawiającego na konkretnych podwykonawców przewidzianą postanowieniami samej umowy oraz przepisami k.c.
Tym samym nie można uznać, iż brak podania przedmiotowych informacji w ofercie stanowi
niezgodność treści oferty z treścią siwz skutkującą odrzuceniem oferty na podstawie ww.
przepisu.
Z opisanych wyżej powodów nie można również przedmiotowej sytuacji odnieść do
dyspozycji art. 140 ust. 1 Pzp – jakakolwiek zmiana zakresu podwykonawstwa czy nawet
dopuszczona przez zamawiającego wymiana samych podwykonawców w trakcie realizacji
zamówienia, nie będzie zmianą zakresu umownego świadczenia w stosunku do zakresu
zobowiązania zawartego w ofercie”.
Podstawa prawna:
• art. 36 ust. 4 i 5art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy art. 140 ust. 1 ustawy Pzp."

ODPOWIEDZ