oświadczenia spółka cywilna

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
sebastian1975
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2012, 22:37

Post autor: sebastian1975 » 05 lis 2012, 22:51

Witam, mam pewne wątpliwości dotyczące składania oświadczeń w PN przez spółki cywilne. Sporo miejsca i czasu poświęcono na omówienie kluczowych dokumentów związanych z udziałem spółki cywilnej w PN jednak w mojej ocenie istnieją spore, trudne, obszary wynikające.. no właśnie z interpretacji spółki cywilnej przez PzP i KC.

Konkretnie: Jesli w PN uczestniczy spółka cywilna, której wszyscy wspólnicy złożyli podpisy na formularzu ofertowym, nie ustanowili pełnomocnika, złożyli stosowne oświadczenia i dokumentu to w jaki sposób należy prawidłowo złożyć oświadczenie wynikające np. z art85.ust 2 PZP (przedłużenie ważności oferty)

a - jedno oświadczenie (spółki) i podpisy wspólników
b- dwa oświadczenia (każdy ze wspólników) odrębnie
c - jedno oświadczenie (wspólników) i podpisy wspólników(oświadczamy.... wyrażamy...etc)

Z góry dziekuję za wyjasnienia.
Proponuje aby wszelkie kwestie oświadczeń prowadzić w wątku (nie znalazłem na forum takowego)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 06 lis 2012, 10:55

Spółkę cywilną należy traktować jako wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. Dlatego, co do zasady, zobowiązani są oni do ustanowienia pełnomocnika.
Zanim zamawiający podejmie decyzję o odrzuceniu oferty lub też żądaniu uzupełnienia pełnomocnictw, powinien wyjaśnić z wykonawcą sposób jego reprezentacji w obrocie prawnym.
Pełnomocnictwo, które nie odpowiada formie określonej na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, jest pełnomocnictwem wadliwym i jako takie podlega uzupełnieniu przez wykonawcę.
W świetle prawa spółka cywilna nie jest osobą prawną ani przedsiębiorcą, ale zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego umową, przez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Spółka cywilna jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.
Przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej. Dlatego też stroną umów, jakie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, są wspólnicy.
To, czy stroną umów muszą być wszyscy wspólnicy spółki cywilnej, czy też prawo reprezentacji posiadają tylko niektórzy, zależy od treści umowy spółki cywilnej lub uchwały wspólników. W związku z tym, aby mieć pewność co do sposobu reprezentacji spółki cywilnej, zamawiający powinien żądać od wykonawcy, w oparciu o art. 87 ust. 1 ustawy Pzp, wyjaśnień w tym zakresie.
Wspólników spółki cywilnej należy traktować jako wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego. Dlatego też, stosownie do treści art. 23 ust. 2 ustawy Pzp, zobowiązani są oni do ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy. A zatem jeśli wniosek lub oferta zostaną złożone przez spółkę cywilną bez dołączonego pełnomocnictwa, zamawiający powinien wezwać wykonawcę do jego uzupełnienia.
Jednak problem pojawia się, w sytuacji kiedy wniosek/oferta zostaną podpisane przez wszystkich lub kilku wspólników spółki cywilnej. Wówczas, w pierwszej kolejności zamawiający powinien ustalić, poprzez wezwanie wykonawcy do złożenia wyjaśnień, dlaczego nie dołączono pełnomocnictwa zgodnie z dyspozycją art. 23 ust. 2 ustawy Pzp. Może się okazać, że wspólnicy zastrzegli w umowie spółki lub uchwale wspólników, że dla ważności niektórych czynności prawnych (np. składnia ofert) wymagane jest działanie wszystkich lub kilku wspólników łącznie. Zgodnie bowiem z art. 866 Kodeksu cywilnego każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzenia jej spraw, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowią inaczej.

sebastian1975
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2012, 22:37

Post autor: sebastian1975 » 06 lis 2012, 13:11

Inna jest sytuacja, którą przytoczyłem a która w dalszych krokach ma swoje konsekwencje (podpisanie wspólne oferty oraz złożenie oświadczeń każdy za siebie, razem za spółkę), pytanie jak dalekie. Według KIO/UZP 1789/09 nie ma konieczności ustanawiania pełnomocnictwa w takiej sytuacji. Każdy z wspólników (wykonawców) złozył dokumenty (wynikające z wymagań PN) a oboje podpisali formularz ofertowy. Moje pytanie dotyczy składania oświadczeń w trybie wyjaśnień w tym przedłużenia ważności oferty. Każdy z podmiotów (wspólników) powinien złożyć takie wyjaśnienia, zgodę czy wspólnie podpisując dokument nadają mu odpowiednią moc - adekwatnie do formuły przyjętej (brak ustanowienia pełnomocnika)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 06 lis 2012, 14:36

No właśnie i tu tkwi problem, nie znając umowy wspólników spółki nie wiadomo jak wygląda sposób reprezentacji i podpisywania dokumentów.

ODPOWIEDZ