Ogłoszenie o zamówieniu

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
papay
Posty: 69
Rejestracja: 05 lis 2010, 13:54

Post autor: papay » 05 lis 2010, 13:58

Witam,

Mam problem z ogłoszeniem o zamówieniu, chodzi o to kiedy mam zamieścić na stronie internetowej i tablicy ogłoszeń, w dniu przekazania ogłoszenie do Dziennika Urzędowego ? czy po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym ? czy obie opcje są dopuszczalne, nadmienię że przy przekazaniu zawsze dodaje co najmniej 6 dni na publikację, by terminy zostały zachowane.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 05 lis 2010, 16:15

Obowiązek umieszczenia siwz na stronie WWW i t. ogłoszeń, powstaje z chwilą, gdy ogłoszenie ukaże się odpowiednio w:
- Biuletynie,
- DzUUE.

papay
Posty: 69
Rejestracja: 05 lis 2010, 13:54

Post autor: papay » 05 lis 2010, 17:51

Panie Januszu,

to, że SIWZ zamieszę po opublikowaniu w DUUE na st. inter. i t.ogłoszeń to wiem, ja pytam o ogłoszenie o zamówieniu. Zamieszczam "wersje roboczą" wraz z przesłaniem do DUUE a po publikacji właściwą ? czy czekam aż się opublikuję w DUUE ? jeszcze raz nadmienię, że zawsze daje termin dłużysz o te 5-6 dni od przekazania do DUUE, a więc po publikacji terminy są zachowane czyli np 40 dni. Ja do tej pory zamieszczałem po publikacji, jednak spotkałem się z opinia że ogłoszenie powinno być zamieszczone odrazu na st.inte i t.ogłoszeń, jednak w ustawie nie znalazłem takiego zapisu. Ja po publikacji w DUUE zawsze umieszczam i zachowuje terminy od zamieszczenia ogłoszenia.

Pozdrawiam i proszę o opinie.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 05 lis 2010, 18:36

Samo ogłoszenie może zostać zamieszczone w dniu przekazania ogłoszenia do Dziennika Urzędowego, SIWZ i reszta załączników w dniu publikacji.

papay
Posty: 69
Rejestracja: 05 lis 2010, 13:54

Post autor: papay » 05 lis 2010, 18:39

Panie Januszu,
ale moje pytanie brzmi czy błędem jest zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu na stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń, oczywiście na stronie internetowej wraz z SIWZ, PO PUBLIKACJI W DUUE czyli max. do 5 dni od przekazania do DUUE. Nadmienię jeszcze raz że mieszczę się w tych terminach składania ofert.

Pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 05 lis 2010, 19:35

Dlaczego ma być błędem?, zamieszczasz po publikacji i też jest wszystko OK.
Termin wyznaczony na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert liczony jest odpowiednio od dnia zamieszczenia ogłoszenia w BZP lub przekazania do publikacji do DZUUE i zależny jest od trybu, w jakim prowadzisz postępowanie.Przykładowo w przetargu nieograniczonym, w postępowaniu o wartości:
* 7 dni dla dostaw i usług,
* 20 dni dla robót budowlanych;

o wartości równej lub powyżej progów unijnych - termin nie może być krótszy niż:

* 40 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, drogą elektroniczną zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej określonej w dyrektywie,
* 47 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, w sposób inny niż określony wyżej.
Terminy te liczy się od dnia przekazania ogłoszenia do publikacji (zamieszczenia go na stronie UZP w przypadku Biuletynu ZP), a nie od dnia jego faktycznej publikacji.
Pamiętaj, aby na bieżąco śledzić TED, by móc sprawdzić, czy wysłane ogłoszenie zostało zamieszczone w DzUUE. Dzięki temu będziesz mógł także w odpowiednim czasie, zwłaszcza w przypadku przetargu nieograniczonego, udostępnić na stronie internetowej siwz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 05 lis 2010, 20:16

Jeszcze może to:
"Pzp nie nakłada na zamawiającego obowiązku publikacji ogłoszenia o zamówieniu dopiero z chwilą ukazania się ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych (BZP) lub DDUE, co w praktyce oznacza, że publikacja w siedzibie i na stronie internetowej zamawiającego może nastąpić nawet o kilka dni wcześniej. Sytuacja ta w sposób oczywisty uderza w wykonawców zagranicznych, którzy swoją wiedzę o aktualnych postępowaniach w Polsce podejmują wyłącznie z ww. oficjalnych publikatorów.

Co prawda, zgodnie z art. 42 ust. 1 pzp zamawiający ma możliwość publikacji siwz dopiero od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w BZP lub DDUE, jednak treść ogłoszenia o zamówieniu w przetargu nieograniczonym zawiera wiele istotnych informacji znajdujących się także w siwz (np. określenie przedmiotu zamówienia, warunki udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków, kryteria oceny ofert i ich znaczenia). Wykonawcy krajowi, którym znani są krajowi zamawiający i którzy na bieżąco śledzą ich strony internetowe, będą mogli wcześniej zapoznać się z treścią ogłoszenia, a co za tym idzie, będą mogli wcześniej dokonać analizy i sformułować pytania dotyczące przynajmniej części informacji, które znajdą się w siwz. Zatem także z punktu widzenia równego traktowania wszystkich wykonawców oraz obowiązku zachowania zasady uczciwej konkurencji, proponowany sposób liczenia terminu na uzyskiwanie wyjaśnień siwz, jeszcze przed datą publikacji tejże siwz, powinien zostać uznany za niedopuszczalny."

ODPOWIEDZ