Niezłożenie ZP11

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
ginni
Posty: 12
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:49

Post autor: ginni » 10 lut 2011, 14:57

Mam ogromny problem i proszę o pomoc. W postępowaniu o zamówienie publiczne dwa pisma do wykonawców podpisały osoby, które nie złożyły ZP11. Nie wynikło to z celowego działania. Jedno z tych pism to informacje dot. otwarcia ofert, drugie - poprawienia omyłek rachunkowych. Według komisji osoby te nie uczestniczyły w postępowaniu, tego dnia jedynie zastępowały kierownika zamawiającego, a podpisane przez nich dokumenty nie miały żadnego wpływu na wynik postępowania. Komisja badając oferty dokonała poprawienia omyłek zgodnie z ustawą i dokonała powiadomienia wykonawców. Przecież na ten fakt nie ma żadnego wpływu decyzja kierownika - należy to zrobić. Kierując się komentarzem IZP, wynika z niego ,że ZP11 podpisują osoby mające wpływ na wynik postępowania. Czy zatem informacja z otwarcia taki posiada? Przecież te same inf. mają także osoby ze strony wykonawcy będące na otwarciu i nie podpisujące przecież oświadczenia? Wiem, że art. 17 mówi o osobach biorących udział, lecz czy ten udział był znaczący?
Będę wdzięczna za rady i........ewentualną linię obrony. Pozdrawiam:)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 10 lut 2011, 15:50

Dla bezpieczeństwa złożyć, jest tutaj info o poprawie omyłek rachunkowych a to wpływa już na wynik toczącego się postępowania.

ginni
Posty: 12
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:49

Post autor: ginni » 10 lut 2011, 16:49

Ale czy na info o poprawie omyłek, którego dokonała komisja ma wpływ osoba podpisująca ? Komisja jest zobowiązana poprawić i poinformować wykonawcę i nie widzę tu elementu decyzyjnego kierownika: wysyłać czy nie? Ta informacja być musi. Natomiast jeśli wykonawca się na nie nie zgodzi o odrzucenie oferty wnioskemy do kierownika. I to wg mnie jest czynnością zastrzeżoną - jego decyzja.
Jak rozumieć określenie "osoby biorące udział w postępowaniu"? Akurat te nie brały najmniejszego udziału przy przygotowaniu postępowania jak i w dalszej jego części. Tylko te dwa nieszczęsne pisma, z których nijak nie wyciągnie się wniosków.....

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 10 lut 2011, 18:23

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 ustawy Pzp osoby wykonujące czynności przygotowawcze nie podlegają wyłączeniu, a w konsekwencji nie muszą składać oświadczenia na druku ZP-11. Jednakże jako zamawiający musisz pamiętać o ogólnej zasadzie mówiącej o tym, by czynności związane z przygotowaniem postępowania wykonywały osoby zapewniające bezstronność i obiektywizm (art. 7 ust. 2 ustawy Pzp).
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy Pzp osoby wykonujące czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podlegają wyłączeniu, jeżeli:

* ubiegają się o udzielenie tego zamówienia,
* pozostają w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub są związane z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli z wykonawcą, jego zastępcą prawnym lub członkami organów zarządzających lub organów nadzorczych wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia,
* przed upływem 3 lat od dnia wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia pozostawały w stosunku pracy lub zlecenia z wykonawcą lub były członkami organów zarządzających lub organów nadzorczych wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia,
* pozostają z wykonawcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tych osób,
* zostały prawomocnie skazane za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia, przestępstwo przekupstwa, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący. To oznacza, że w sytuacji zaistnienia którejkolwiek z ww. okoliczności wyłączenie osoby wykonującej czynności w postępowaniu jest obowiązkowe. Dotyczy to przede wszystkim kierownika zamawiającego, członków komisji przetargowej i biegłych, a także innych osób wykonujących czynności w postępowaniu (np. wtedy, gdy nie powołano komisji przetargowej). Osoby wykonujące czynności w postępowaniu mają obowiązek złożyć oświadczenie na druku ZP-11 (wg projektowanego nowego rozporządzenia o protokole wzór oświadczenia o niepodleganiu wyłączeniu będzie oznaczony symbolem ZP-1). Potwierdzają w nim, iż w stosunku do nich nie zachodzą wymienione w art. 17 ust. 1 ustawy Pzp okoliczności (art. 17 ust. 2 ustawy Pzp).
Istotny jest udział w postępowaniu zamówienie publiczne a nie postępowaniu przygotowawczym!
Powyższego obowiązku nie będą miały natomiast osoby wykonujące czynności przygotowawcze, takie jak sprawdzenie pod względem formalno-prawnym projektu siwz czy umowy lub zatwierdzenie szacunku wartości zamówienia. Omawiane regulacje odnoszą się do osób wykonujących czynności w postępowaniu. Zgodnie zaś z definicją postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zawartą w art. 2 pkt 7a ustawy Pzp postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego jest postępowanie wszczynane w drodze publicznego ogłoszenia o zamówieniu lub przesłania zaproszenia do składania ofert albo przesłania zaproszenia do negocjacji w celu dokonania wyboru oferty wykonawcy, z którym zostanie zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego, lub - w przypadku trybu zamówienia z wolnej ręki - wynegocjowania postanowień takiej umowy.
Definicja ta jasno wskazuje, iż początkiem postępowania jest publikacja ogłoszenia lub przesłanie zaproszenia do składania ofert lub negocjacji. Ten moment jest także osią dzielącą czynności przygotowawcze (dokonywane do chwili wszczęcia postępowania) od czynności w postępowaniu (dokonywane po wszczęciu postępowania).

ODPOWIEDZ