czy można unieważnic przetarg przed terminem składania of

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
alicja190604
Posty: 1
Rejestracja: 27 mar 2013, 17:50

Post autor: alicja190604 » 27 mar 2013, 17:57

Czy można unieważnić przetarg przed terminem składania ofert, gdyż okazało się że nie ma środków na sfinansowanie zamówienia, a przetarg został wczoraj ogłoszony, jednak dzisiaj okazało się, że rada nadzorcza nie wyraziła zgody na zakup... Jak tak to jak to zrobic??

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 27 mar 2013, 20:24

"Art. 93 ustawy Pzp stanowi, iż Zamawiający jest zobligowany do unieważnienia prowadzonego postępowania w przypadku wystąpienia któregokolwiek ze zdarzeń enumeratywnie wymienionych w powołanym przepisie ustawy. Oznacza to, że działanie Zamawiającego powinno być pozbawione w odniesieniu do instytucji unieważnienia postępowania jakiejkolwiek uznaniowości, dlatego też interpretacja przesłanek unieważnienia postępowania powinna być dokonywana w sposób ścisły, przy zachowaniu prymatu wykładni gramatycznej. W szczególności podkreślenia wymaga, iż udowodnienie, że dokonanie czynności unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego było prawidłowe, spoczywa zawsze na Zamawiającym.

Na wstępie zauważyć należy, że pewną wytyczną dla Wykonawców ubiegających się o zamówienie jest wartość szacunkowa zamówienia wpisana do protokołu z postępowania, który to Zamawiający jest zobowiązany na bieżąco prowadzić przez całe postępowania. Zatem Wykonawca przed składaniem ofert z tego dokumentu może powziąć informacje o wartości szacunkowej zamówienia (wartość netto). Choć wartość szacunkowa zamówienia to nie to samo co kwota jaką Zamawiający podaje przed otwarciem ofert, to jednak najczęściej wygląda to tak, że kwota jaką Zamawiający podaje przed otwarciem ofert jest równa wartości szacunkowej zamówienia powiększonej o podatek VAT. Zatem w praktyce ta jedyna informacja o przybliżonej wartości zamówienia może się okazać jakąś wskazówką, przy kalkulowaniu ceny oferty przetargowej. Oczywiście informacja ta również może być zgubna jeżeli wykonawca będzie się kierował tylko informacją o wartości szacunkowej zamówienia i nie dołoży należytej staranności w obliczeniu ceny oferty, bowiem może się okazać, że jego oferta będzie najdroższa. Zasadniczo jednak czynność ustalania szacunkowej wartości zamówienia jest irrelewantna w odniesieniu do regulacji art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp.

Z punktu widzenia przesłanki wyrażonej w art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp jedynie istotna jest kwota jaką bezpośrednio przed otwarciem ofert Zamawiający podaje kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy Pzp. Kwota ta jest kwotą minimalną, gwarantującą przejrzystość i jawność postępowania oraz służącą realizacji zasady równego traktowania Wykonawców i uczciwej konkurencji (art. 7 ust. 1 ustawy Pzp), znaną wykonawcom od momentu otwarcia ofert.

Niemniej obie informacje gwarantują Wykonawcom biorącym udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pewnego rodzaju informacje pewną. Bowiem znajomość wartości szacunkowej zamówienia przydaje się przy zarzucie rażąco niskiej ceny, zaś kwota podana przed otwarciem ofert (wartość brutto) chroni Wykonawców przed arbitralnymi decyzjami Zamawiającego w trakcie oceny ofert w zakresie unieważnienia postępowania z powodu braku środków na sfinansowanie zamówienia. Zatem decydujące znaczenie będzie mieć kwota podana bezpośrednio przed otwarciem ofert i tylko do takiego aspektu należy odnieść się rozpatrując możliwość unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, gdy cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że Zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty.

Dostrzeżenia również wymaga, że decyzja o unieważnieniu postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp może zostać podjęta tak do całości postępowania, jak i do jego części. Innymi słowy Zamawiający ma swobodę, do której części zamówienia chce dołożyć niezbędną kwotę, a do której nie. Tym samym nawet jeśli w danej części nie zostanie wybrana oferta najkorzystniejsza (bez względu na przyczyny takiego stanu rzeczy), a zatem pojawią się dla Zamawiającego z tego tytułu pewne „oszczędności”, to powstaje pytanie czy Zamawiający ma obowiązek rozdysponowania tej kwoty na pozostałe części? Wydaje się, że Wykonawca nie ma możliwości skutecznego domagania się aby Zamawiający dołożył niezbędną kwotę do jego części, a nawet aby w ogóle dołożył do jakiejkolwiek części. Choć z punktu widzenia potrzeb Zamawiającego, czy racjonalności gospodarowania środkami finansowymi, takie rozwiązanie wydawałoby się najwłaściwsze. Jednak jeśli i tak Zamawiający musiałby prowadzić postępowanie na część, w której nie wybrał oferty najkorzystniejszej, to z punktu widzenia zachowania konkurencji w postępowaniu korzystniejsze byłoby aby kolejne postępowanie obejmowało także i te części w których postępowanie zostało unieważnione z braku środków. W praktyce okazuje się bowiem, że w kolejnych postępowaniach Zamawiający uzyskują niższe ceny niż w pierwotnych.

Podsumowując, nie ma obowiązku po stronie Zamawiającego zwiększania kwoty przeznaczonej na sfinansowanie konkretnego zadania, innymi słowy Zamawiający ma pełną dowolność w której części i ile zechce dołożyć. I z faktu wyboru w innych częściach zamówienia ofert, z ceną przekraczającą budżet Zamawiającego, nie można będzie stawiać zarzutu naruszenia zasady równego traktowania. "

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 27 mar 2013, 20:26

Zamawiający nie ma obowiązku publikacji w odpowiednim publikatorze ogłoszenia w przypadku unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego niezależnie od wartości szacunkowej zamówienia. O unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający ma obowiązek powiadomić wykonawców na piśmie.

Jeżeli zamawiający zdecydował o zakończeniu przetargu bez udzielenia zamówienia, powinien o tym poinformować wszystkich uczestników postępowania, którzy:

1) ubiegali się o udzielenie zamówienia - w przypadku unieważnienia postępowania przed upływem terminu składania ofert,

2) złożyli oferty - w przypadku unieważnienia postępowania po upływie terminu składania ofert.

Należy pamiętać, że obowiązkiem zamawiającego w przypadku unieważnienia postępowania jest zgodnie z zasadą równego traktowania wykonawców równoczesne powiadomienie o tym wykonawców.

Krąg adresatów takiego zawiadomienia uzależniony został od tego, czy w chwili unieważnienia postępowania upłynął termin składania ofert, czy nie. W przypadku unieważnienia postępowania przed upływem terminu składania ofert o unieważnieniu należy powiadomić wszystkich wykonawców, którzy ubiegali się o udzielenie zamówienia, tj. wykonawców, którzy złożyli wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, pobrali siwz czy też wnieśli środki ochrony prawnej lub w jakikolwiek inny sposób uzewnętrznili wolę udziału w postępowaniu.

Natomiast, jeśli postępowanie zostanie unieważnione po upływie terminu składania ofert, o unieważnieniu postępowania należy powiadomić wszystkich wykonawców, którzy złożyli oferty.

Informację tę zamawiający powinien przesłać wykonawcom na piśmie (art. 93 ust. 3 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy Pzp). Powinna ona posiadać uzasadnienie faktyczne i prawne podjęcia decyzji o unieważnieniu.

Czynność unieważnienia postępowania o zamówienie publiczne powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w uzasadnieniu faktycznym i prawnym, które zamawiający przekazuje jednocześnie wszystkim wykonawcom, którzy ubiegali się o dane zamówienie, łącznie z decyzją o unieważnieniu postępowania (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 7 lipca 2008 r.; sygn. akt KIO/UZP 624/08).
Uwaga!

Ustawa Pzp nie przewiduje żadnego konkretnego terminu na zawiadomienie o unieważnieniu postępowania. Zamawiający może to uczynić zarówno niezwłocznie po podjęciu decyzji o unieważnieniu, jak i w innym dowolnym momencie, jednakże w okresie związania wykonawców ofertą.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 27 mar 2013, 20:37


ODPOWIEDZ