w jaki sposób poprawic VAT?

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
gosiashek
Posty: 35
Rejestracja: 21 paź 2009, 11:20

Post autor: gosiashek » 01 lip 2013, 7:57

Wymagana stawka VAT na roboty budowlane miała wynieśc 8%, wykonawca zastosował 23% stawkę VAT-u.
po analizie orzeczeń i postanowilismy zakwalifikować to jako inną omyłkę.... Chcemy ja poprawić. Wskazalismy Wykonawcy sposób poprawy omyłki poprzez dodanie do ceny netto z oferty nowy VAT (8%) i wynikające nowe brutto.
Wykonawca nie zgodził się na poprawienie omyłki i przedstawił swój sposób:
Wartość oferty brutto - 8% VAT i wynikowe nowe netto.
Nie chce pochopnie oceniać bo faktycznie nie wiem jak poprawia się błędna stawkę VAT-u.
mój sposób wydaje się logiczny. ceny netto z kosztorysu zostają a zmienia się VAT i Brutto.
Kto ma rację?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 01 lip 2013, 8:45

Warunek poprawiania omyłek po nowelizacji jest w zasadzie jeden – poprawki nie mogą powodować istotnych zmian w treści oferty. Zmiana z 23% VAT na 8% wydaje się zmianą istotną. Na podstawie definicji „Słownika języka polskiego PWN” błąd to niezgodność z obowiązującymi regułami pisania, liczenia, wymowy itp. Nie chodzi tutaj jedynie o obliczanie za pomocą działań arytmetycznych, np. dodawania, mnożenia, dzielenia – jak jest to w przypadku oczywistej omyłki rachunkowej, ale o zasady obliczania.

W omawianym przypadku błędnej stawki VAT błąd jest spowodowany poprzez działanie wykonawcy, który wskazuje cenę ofertową obliczoną niezgodnie z obowiązującymi w tej kwestii przepisami prawa, tj. przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz
o podatku akcyzowym.

Jeśli żądałeś podania ceny brutto, oferta jest niezgodna z treścią siwz

Musisz także stwierdzić, czy w zaistniałej sytuacji nie masz obowiązku odrzucić oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 jako tej, której treść nie odpowiada treści siwz. Wobec obowiązku wynikającego z art. 36 ust. 1 pkt 12 ustawy Pzp w siwz masz obowiązek wskazać również opis sposobu obliczenia ceny. Zgodnie z przepisami ustawy o cenach
w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu takimi podatkami. A zatem wskazując w siwz sposób obliczenia ceny, z pewnością wymagałeś obliczenia ceny uwzględniającej stawkę VAT zgodnie z obowiązującymi w tej dziedzinie przepisami. W związku z tym podanie w ofercie ceny z niewłaściwą stawką VAT można zakwalifikować jako jej niezgodność z siwz.

gosiashek
Posty: 35
Rejestracja: 21 paź 2009, 11:20

Post autor: gosiashek » 01 lip 2013, 8:55

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
jednak skąd tyle orzeczeń i komentarzy na temat poprawiania VAT-u jako innej omyłki?
Vat był wskazany w SIWZ i w tym przypadku własnie wskazują na kwaliafikację tego jako innej omyłki.
nie wiem jak to potraktować.

gosiashek
Posty: 35
Rejestracja: 21 paź 2009, 11:20

Post autor: gosiashek » 01 lip 2013, 9:10

powołuję się tu na wykładnie Sądu Najwyższego z dnia 20.10.2011 sygn. akt. III CZP 52/11.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 01 lip 2013, 9:58

Nie doczytałem że VAT w SIWZ był wskazany
"Sąd Najwyższy w uchwale z 20 października 2011 r. (sygn. akt III CZP 52/11), rozstrzygając zagadnienie prawne dotyczące wykładni art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp przedstawione w trybie art. 390 § 1 Kpc przez Sąd Okręgowy w Koninie, w sprawie ze skargi Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych od wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 1 marca 2011 r. (sygn. akt KIO 313/11), uznał, że określenie ceny ofertowej z zastosowaniem nieprawidłowej stawki podatku VAT stanowi błąd w obliczeniu ceny, jeżeli brak jest ustawowych przesłanek omyłki (art. 89 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp).
Kiedy zatem nieprawidłowa stawka VAT będzie omyłką?

Zgodnie z uchwałą SN określenie ceny z zastosowaniem nieprawidłowej stawki podatku VAT, kwalifikować należy jako błąd w obliczeniu ceny, pod warunkiem że w danym przypadku nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące omyłki polegającej na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodującej istotnych zmian w treści oferty. W praktyce oznacza to więc mniej problemów przy podejmowaniu decyzji związanych z kwalifikacją owej nieprawidłowości. Nie oznacza to jednak, że każdy błąd będzie przez zamawiających traktowany jako nieusuwalny. Analizując ww. uchwałę, stwierdzić należy, że odrzucenie oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp nie stanowi reguły. Zamawiający przed podjęciem decyzji będzie musiał przeanalizować okoliczności określenia stawki VAT w ofercie, a tym samym zbadać przyczyny powstania błędu lub omyłki.

Co do zasady wydaje się, że w większości przypadków będziemy mieli do czynienia z błędem nieusuwalnym. Próbując analizować ewentualne możliwości traktowania owego błędu jako omyłki, wspomnieć można jedną z informacji o wyniku kontroli uprzedniej z 23 marca 2011 r. (UZP/DKUE/KU/29/11), w którym to nakazano zamawiającemu potraktowanie błędnej stawki VAT jako omyłki i poprawienie jej na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp.

Przykład
1. Zamawiający w siwz wyraźnie wskazuje stawkę VAT. Wykonawca składa ofertę z odmienną stawką, niż wskazana w siwz. W tym wypadku zamawiający ma prawo i obowiązek poprawić błędnie określoną stawkę w ofercie. Wykonawca natomiast ma prawo nie wyrazić zgody na poprawienie tej omyłki i wówczas jego oferta będzie odrzucona. Do tej pory w takich sytuacjach spotkać można było bardzo odmienne wyroki, a omawiana uchwała pozwala jednoznacznie traktować owe błędy jako omyłkę i poprawiać.
2. Zamawiający nie wskazuje w siwz stawki VAT. Wykonawcy w ofertach zaproponowali różne stawki. W tej sytuacji na zamawiającym ciąży obowiązek określenia tej stawki i zbadania ofert w tym zakresie. Oferty wykonawców, którzy zastosowali nieprawidłową stawkę winny być odrzucone."

gosiashek
Posty: 35
Rejestracja: 21 paź 2009, 11:20

Post autor: gosiashek » 01 lip 2013, 10:03

moje pytanie zatem jest nadal aktualne:
jak poprawiamy błędną stawkę VAT?
wg mnie - do cen netto dodaje prawidłową stawkę 8% i zmieniam Brutto,
czy też jak zaproponował Wykonawca od brutto odejmuję nową stawke VAT 8% i mam nowe netto?

na moją poprawę Wykonawca nie wyraził zgody.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 01 lip 2013, 10:37

Twoja propozycja jest zgodna i w pełni zasadna.

ODPOWIEDZ