informacja z KRK

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Mikunia
Posty: 43
Rejestracja: 13 cze 2010, 18:23

Post autor: Mikunia » 15 lut 2012, 15:43

W przetargu oferte złożyło Konsorcjum 2 firm: sp. z o.o. oraz s.c. Sp. z o.o. do oferty załączyła informacje z KRK w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 9, a s.c. KRK złożyli poszczegółni wspólnicy, a nie s.c. jako podmiot zbiorowy. Czy jest to dobrze czy należy s.c. wezwać do uzupełnienia?

Wg. mnie to nie powinno sie ich wzywać, za czy przemawiaj ą dwa argumenty:
1) sc w zam. pub. to szczególnego rodzaju konsorcjum dwóch przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, w związku z czym osoby fizyczne nie składają nie skłądają oświadczeń jako podmito zbiorowy.

2) ustawa o odpowiedzialności podmiotó zbiorowych - nie przewiduje s.c. jako podmiotu zbiorowego.

3) no i nasuwa się trzeci argument- Opinia UZP.

Proszę o wasze zdanie. Może jakieś orzecznictwo w tym zakresie.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 15 lut 2012, 18:51

obowiązek przedkładania dokumentów potwierdzających spełnienie warunku art. 24 ust. 1 pkt 9 ustawy dotyczyć może tylko i wyłącznie tych wykonawców, którzy są "podmiotami zbiorowymi" w rozumieniu przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, a nie wszystkich wykonawców ubiegających o zamówienie publiczne. Powyższe wynika z brzmienia art. 25 prawa zamówień publicznych, zgodnie z którym zamawiający może żądać wyłącznie dokumentów niezbędnych dla przeprowadzenia postępowania o zamówienie publiczne.
Podstawą ustalenia, czy dany wykonawca jest "podmiotem zbiorowym", a więc podmiotem tórego dotyczy przepis art. 24 ust. 1 pkt 9 prawa zamówień publicznych, są przepisy ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. z 2002 r. Nr 197, poz. 1661 z późn. zm.). Zgodnie z art. 2 ww. ustawy podmiotem zbiorowym jest:
- osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, z wyłączeniem Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego ich związków oraz organów państwowych i samorządu terytorialnego,
- spółka handlowa z udziałem Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub związku takich jednostek,
- spółka kapitałowa w organizacji,
- podmiot w stanie likwidacji,
- przedsiębiorca niebędący osobą fizyczną,
- zagraniczna jednostka organizacyjna.
a) Przepis art. 2 ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary wymieniając zamknięty katalog podmiotów, które definiuje jako "podmioty zbiorowe" nie obejmuje swym zakresem osób fizycznych. Tym samym, nie będzie ich dotyczył art. 24 ust. 1 pkt 9 ustawy - Prawa zamówień publicznych.
b) W opinii Urzędu Zamówień Publicznych zakres definicji "podmiotu zbiorowego" nie obejmuje też spółek prawa cywilnego. Spółki cywilnej nie można zaliczyć do jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej. Spółka cywilna nie tworzy odrębnych struktur organizacyjnych, jest jedynie stosunkiem zobowiązaniowym jej wspólników. Spółka cywilna jako taka nie posiada zdolności prawnej, w związku z czym nie może zostać uznana za jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.

Mikunia
Posty: 43
Rejestracja: 13 cze 2010, 18:23

Post autor: Mikunia » 16 lut 2012, 7:30

Bardzo dziękuję za potwierdzenie "moich myśli".

ODPOWIEDZ