Czy dostawa i montaż okien w budynku zabytkowym podlegają

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
psotka
Posty: 1
Rejestracja: 13 lip 2012, 23:13

Post autor: psotka » 13 lip 2012, 23:21

Czy dostawa i montaż okien w budynku zabytkowym podlegają pod roboty budowlane, czy pod dostawy? Mam już mętlik w glowie. Przeszukuję net i róznie piszą. Z jednej strony, że jest to ulubiony typ przetargów podczas kontroli, a z drugiej:
Oto opinia Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie okien:
W sprawie wymiany stolarki okiennej i drzwiowej stanowisko GINB zamieszczono 6 grudnia 2007 r.
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi wymiany stolarki okiennej i drzwiowej przedstawiamy następujące stanowisko.

Zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Należy przy tym zauważyć, że ustawa - Prawo budowlane nie definiuje pojęcia „bieżąca konserwacja". Jednakże biorąc pod uwagę ogólnie przyjęte zasady wiedzy technicznej można uznać, że bieżącą konserwacją są drobne czynności wykonywane na obiektach budowlanych, których celem jest zmniejszenie szybkości zużycia obiektu budowlanego lub jego elementów oraz zapewnienie możliwości ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.
Z powyższych przepisów wynika, że wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w budynku - jeżeli nie następuje ingerencja w obiekt budowlany polegająca np. na zmianie kształtu lub wielkości otworów okiennych lub drzwiowych - nie stanowi robót budowlanych objętych zakresem przedmiotowym powyższej ustawy. Oznacza to, że taką czynność należy rozpatrywać jako zwykłe użytkowanie rzeczy, wynikające z prawa własności. Tym samym, przeprowadzenie takich czynności nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia właściwemu miejscowo organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
Natomiast w przypadku, gdy wymiana stolarki okiennej lub drzwiowej wiąże się z ingerencją w obiekt budowlany (np. powiększenie otworów drzwiowych lub ich zabudowanie), wówczas może ona wypełniać znamiona remontu lub przebudowy. W takim przypadku roboty budowlane - takie jak remont lub przebudowa - będą wiązały się odpowiednio z dokonaniem zgłoszenia albo wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę.


Proszę o pomoc bo chciałabym miec pewność.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 lip 2012, 22:58

Zasady, którymi powiniennaś się kierować przy kwalifikowaniu zamówienia do danej kategorii (ocenę, czy przedmiotem zamówienia jest usługa, dostawa, czy robota budowlana), zostały określone w art. 6 ustawy Pzp. Zgodnie z jego treścią, w przypadku, gdy przedmiot zamówienia obejmuje jednocześnie roboty budowlane i dostawy niezbędne dla wykonania robót budowlanych, zobowiązany jesteś do stosowania przepisów właściwych dla robót budowlanych (art. 6 ust. 3 ustawy Pzp). Reguła ta odnosi się także do postępowań, w których (a tak bywa w wielu sytuacjach) wartość dostaw jest większa od wartości robocizny. Tym samym, przygotowując postępowanie o udzielenia zamówienia publicznego, obejmujące roboty budowlane oraz dostawy z nimi związane, nie powinieneś kierować się treścią art. 6 ust. 1 ustawy Pzp, nakazującego stosować przepisy właściwe dla przedmiotu zamówienia, którego wartościowy udział w danym zamówieniu jest największy. Planowany bowiem przez Ciebie zakup stolarki okiennej należy uznać za dostawę niezbędną do wykonania robót polegających na remoncie budynku.

ODPOWIEDZ