cena oferty

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 28 wrz 2012, 16:27

PN, usługi poniżej progów, wpłynęły 3 oferty dwie z nich przedstawiały prawidłowo wyliczoną kwotę za 24 miesięcy czyli za okres trwania umowy, a jeden z wykonawców przedstawił cenę miesięczną. Czy mogę tą cenę miesięczną poprawić dokonując jej mnożenia przez 24 miesięcy i poinformować o tym tego wykonawcę? Czy powinnam to uznać za błąd w cenie i odrzucić ofertę? Powinnam jeszcze dodać że na otwarciu ofert przy obecności innych wykonawców została przeczytana cena miesięczna a następnie przemnożona przez 24 miesięcy i podana za cały okres umowy, z zastrzeżeniem, że kwota ta zostanie jeszcze raz przeliczona i sprawdzona i w przypadku ewentualnych zmian w wyniku pomyłki w obliczeniu wykonawca zostanie o tym poinformowany. Czy jest to prawidłowe postępowanie i jak postąpić dalej?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 wrz 2012, 21:32

Aby ustalić, czy mamy do czynienia z możliwymi do poprawienia omyłkami wykonawców, czy też z błędami, należy przeanalizować zapisy art. 87 ust. 2. Z przepisu tego wynika, że poprawienie omyłek ma charakter obligatoryjny. Bez spełnienia tego obowiązku przez zamawiającego niemożliwa jest prawidłowa ocena ofert, ze względu na brak ich porównywalności. Masz zatem prawo i obowiązek poprawienia w ofercie omyłek pisarskich, rachunkowych oraz innych omyłek, których poprawienie nie spowoduje istotnych zmian w treści oferty.
Poprawienie tzw. innej omyłki powinno mieć na celu doprowadzenie do pełnej zgodności oferty z treścią siwz. Decydującą przesłanką wskazaną w art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp jest istotność omyłki, a nie łatwość w jej poprawieniu (wyrok KIO z 23 stycznia 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 34/09). Nie ma znaczenia fakt, że poprawienie tej omyłki jest prostym działaniem ani iż wiadomo, w jaki sposób omyłkę tę można poprawić.
O tym stanowi stopień Twojej ingerencji w treść oferty przy poprawianiu takich omyłek, a także konsekwencje dokonania zmian. Poprawienie omyłek nie może bowiem prowadzić do wytworzenia oświadczenia woli o nowej treści. Nie możesz więc, jako zamawiający, modyfikować oświadczenia woli wykonawcy.
W opisanym przez Ciebie przypadku musiałbyś dokonać dużej zmiany w treści oferty wykonawcy.
Co do zasady więc cena oferty nie mogłaby zostać poprawiona, a konsekwencją tegoż byłoby odrzucenie oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy. Jeśli po dokonaniu ewentualnej poprawki oferta wykonawcy stałaby się ofertą najkorzystniejszą, wówczas Twojemu działaniu można by zarzucić dokonywanie nieuprawnionych negocjacji, a wykonawcy możliwość manipulowania cenami, bowiem zna on już ceny ofert konkurentów.
Pojęcie „istotności” można jednak rozważać również w kontekście zmian w rankingu wykonawców.
Jeśli uznasz wyjaśnienia wykonawcy i nie doprowadzi to do istotnych zmian w rankingu, to dokonanie poprawienia omyłki nie jest zabiegiem niemożliwym! Bowiem poprzez dokonanie poprawki omyłki doprowadzisz ofertę do pełnej zgodności z siwz.

ODPOWIEDZ