Brak nazw handlowych/nazw producenta w ofercie.

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
anbu
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwie 2014, 13:23

Post autor: anbu » 20 sty 2015, 7:53

PN na materiały budowlane.

Zamawiający w SIWZ wymagał aby Wykonawca podał nazwy handlowe oferowanych produktów. W Formularzu asortymentowo-cenowym, obok cen brutto, Wykonawca w tabelce miał wpisać w/w nazwy handlowe. Tabelka nie została wypełniona przez Wykonawcę. Zamawiający nie żądał katalogów, ulotek itp., więc z innej części oferty nie może wywnioskować jakie produkty oferuje Wykonawca.

Co powinien uczynić Zamawiający w sytuacji gdy Wykonawca nie podał tych nazw/nazw producenta?
Odrzucić ofertę czy jednak wyjaśniać ?
Wydaje mi się, że jednak odrzucenie, bo oferta niezgodna z SIWZ.
Jak myślicie?

bitter
Posty: 687
Rejestracja: 23 maja 2007, 10:15

Post autor: bitter » 20 sty 2015, 10:26

Stawiałbym na odrzucenie

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 20 sty 2015, 11:01

Co do zasady to niezgodność oferty z treścią siwz i zasadniczo skutkuje odrzuceniem oferty.
Wyjątkiem umożliwiającym odstępstwo od powyższej reguły dotyczącej odrzucenia oferty jest sytuacja, gdy taka niezgodność może być poprawiona w trybie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp jako omyłka polegająca na niezgodności treści oferty z siwz niepowodująca jednak istotnych zmian w treści oferty. Omyłka taka powinna mieć jednak taki charakter, aby czynności jej poprawy mógł dokonać zamawiający samodzielnie.

anbu
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwie 2014, 13:23

Post autor: anbu » 21 sty 2015, 7:18

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Znalazłam coś takiego, może komuś się przyda :)





Wykonawca musi wskazać nazwę oferowanych urządzeń:

Nieskonkretyzowanie przedmiotu oferty - brak wskazania nazwy i modelu zaoferowanego urządzenia - uniemożliwia weryfikację oferty, co do zgodności z siwz, a ponadto daje dużą dowolność wykonawcy na etapie realizacji umowy.
Jeżeli wykonawca wbrew wymaganiom zamawiającego określonym w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie wskaże w złożonej ofercie jakie konkretnie urządzenie oferuje, a posłuży się jedynie parametrami odpowiadającymi wymaganiom zamawiającego, to złożona oferta podlega odrzuceniu.

W konsekwencji jeżeli zamawiający w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia wymagał, aby firmy w składanych ofertach przetargowych podały parametry techniczne oferowanego urządzenia, jego nazwę oraz model, składając ofertę należy bezwzględnie podać wymagane informacje.

W przypadku gdy wykonawca nie poda pełnego katalogu wymaganych informacji złożona oferta będzie podlegać odrzuceniu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Przykładowo jeżeli w treści oferty zawarte zostaną jedynie parametry oferowanego urządzenia, ale pomimo nałożenia takiego wymogu przez zamawiającego, nie zostanie podana nazwa bądź model oferowanego urządzenia zamawiający zobowiązany jest podjąć decyzję o odrzuceniu oferty.

Wskazać bowiem należy, iż art. 89 ust. 1 pkt. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych nakazuje odrzucić ofertę, której treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Ustawa nie ustaliła definicji własnej pojęcia "oferta", w związku z czym z mocy art. 14 ustawy Prawo zamówień publicznych zastosowanie znajdzie definicja zawarta w art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którą oświadczenie woli stanowi ofertę, jeśli zawiera istotne postanowienia umowy. Zindywidualizowany przedmiot dostawy stanowi element przedmiotowo istotny przyszłej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Tym samym nieskonkretyzowanie przedmiotu oferty - brak wskazania nazwy i modelu zaoferowanego urządzenia, uniemożliwia weryfikację oferty, co do zgodności z siwz, a nadto daje dużą dowolność wykonawcy na etapie realizacji umowy, jeśli zważyć na fakt, iż oferta jest integralną częścią umowy.

Jednocześnie warto zauważyć, że ewentualne wyjaśnienia treści oferty są w tej sytuacji niedopuszczalne, albowiem prowadziłyby do istotnych zmian w treści złożonej oferty - oznaczyłyby konkretyzację wskazania oferowanego urządzenia, a zatem czynność, którą wykonawca powinien dokonać konstruując złożoną ofertę.

Orzecznictwo KIO

W wyroku z dnia 29 czerwca 2011 r. sygn. akt: KIO 1292/11, KIO uznała, iż brak wskazania i skonkretyzowania przedmiotu dostawy na etapie składania ofert należy uznać za niezgodność treści oferty z siwz polegającą na niewłaściwym, tzn. niezgodnym z wymaganiami siwz, opisaniu przedmiotu dostawy.

Jak wynika z wyżej wskazanego wyroku Krajowej Izby Odwoławczej nie jest możliwe wykorzystanie art. 87 ust. 2 pkt. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych do dokonania zmiany w treści oferty. Nie można bowiem uznać za nieistotną zmianę w treści oferty polegającą na wskazaniu nazwy producenta urządzenia lub jego modelu, nawet w przypadku gdyby nie prowadziło to do zmiany parametrów urządzenia, jakie podano w złożonej ofercie. W wydanym wyroku, odnosząc się do twierdzeń jakoby w ofercie określono rodzaj oferowanego sprzętu, KIO wskazała, iż zgodnie z art. 82 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych nie ma i nie może być innej treści oferty niż wyrażona na piśmie (ewentualnie opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym) w sposób wymagany w siwz - zamawiający powinien mieć możliwość weryfikacji zgodności zobowiązania wykonawcy z siwz we wszystkich jego aspektach na podstawie wszystkich żądanych informacji i wymaganych części oferty (wraz z załącznikami), a nie tylko poprzestaniu na ogólnych deklaracjach zgodności oferty z siwz wynikających m.in. z samego faktu złożenia oferty, czy konieczności dedukowania i domyślania się przedmiotu oferty na podstawie gwarantowanych parametrów.

ODPOWIEDZ